---
title: "Breitling Avenger Automatic 42mm Black Leather A17328 2023"
type: "product"
brand: "Breitling"
model: "Avenger 42mm"
reference: "A17328"
price: 2495
currency: "GBP"
condition: "Pre-owned"
year: 2023
category: "Watches"
subcategory: "Breitling"
availability: "Contact Us"
url: "https://thediamondbox.co.uk/product/breitling-avenger-automatic-42mm-a17328-2023-rol7045-breitling-a17328"
image: "https://thediamondbox.co.uk/uploads/original_image/3e84a5c36f0d03514544f0af22da3d6a.png"
updated: "2026-02-26"
---

# Breitling Avenger Automatic 42mm Black Leather A17328 2023

## Price

**£2,495** (Finance available from £234.74/month)

## Description

This 2023 Breitling Avenger Automatic 42mm features a black dial with baton markers and a black calfskin leather bracelet. It also features a stainless steel bezel.Built for jet pilots, the Avenger is designed to take on the toughest cockpits and keep coming back for more. But you don’t need air force credentials to appreciate its bold design, exceptional resilience, and next-level functionality.This watch has been checked against technical records to guarantee authenticity and clean history.&nbsp;Comes with original box and papers.Ref: A17328

## Specifications

| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Brand | Breitling |
| Reference Number | A17328 |
| Year | 2023 |
| Condition | Pre-owned |
| Date on card | 18/02/2023 |
| Watchfinder condition rating | Very Good |
| Location | United Kingdom |
| Serial | 6773495 |
| Model | Avenger 42mm |
| Certified | Yes |
| Papers | Yes |
| Box | Authentic Box |
| Gender | Gents |
| TDB Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Case Size | 42mm |
| Strap design | Calfskin Leather |
| Material | Stainless Steel |
| Bezel material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Movement | Automatic |
| Bracelet Size (cm) | 20 |
| Keywords | Breitling Avenger Automatic 42mm Black Leather A17328 2023 |

## About The Diamond Box

The Diamond Box is North London's distinguished destination for luxury watches and gold jewellery since 1997. Visit us at 114 Ballards Lane, N3 2DN, London or call 020 8838 3655.


[View this product on our website](https://thediamondbox.co.uk/product/breitling-avenger-automatic-42mm-a17328-2023-rol7045-breitling-a17328)
