---
title: "Rolex Submariner 41mm Steel and Gold Oyster 126613LB"
type: "product"
brand: "Rolex"
model: "Submariner"
reference: "126613lb"
price: 15950
currency: "GBP"
condition: "Pre-owned"
year: 2022
category: "Watches"
subcategory: "Rolex"
availability: "Contact Us"
url: "https://thediamondbox.co.uk/product/rolex-submariner-41mm-steel-and-gold-126613lb"
image: "https://thediamondbox.co.uk/uploads/original_image/51984c6c28d78672b29d0a9cf58f59157Z0A1218.png"
updated: "2026-03-25"
---

# Rolex Submariner 41mm Steel and Gold Oyster 126613LB

## Price

**£15,950** (Finance available from £1500.63/month)

## Description

This unworn&nbsp;2022 Rolex Submariner features a 40mm blue dial with large luminescent hour markers and a solid-link oyster bracelet in oystersteel and 18ct yellow gold. It features a blue cerachrom unidirectional rotatable bezel.The Submariner's rotatable bezel is a key functionality of the watch. It features a 60-minute graduations, Which allow a diver to accurately and safely monitor diving time and decompression stops.The latest generation Submariner and Submariner date remain faithful to the original model launched in 1953.This watch has been checked against technical records to guarantee authenticity and clean history.&nbsp;Comes with box and papers.Ref:126613LB

## Specifications

| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Brand | Rolex |
| Reference Number | 126613lb |
| Year | 2022 |
| Condition | Pre-owned |
| Serial | Z844Q746 |
| Model | Submariner |
| Papers | Yes |
| TDB Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Gender | Gents |
| Movement | Automatic |
| Box | Authentic Box |
| Case Size | 41mm |
| Strap design | Oyster |
| Material | Steel & Yellow Gold |
| Bezel material | 18ct Yellow Gold |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet Size (cm) | 12 |
| Keywords | Submariner, 41mm Sub |

## About The Diamond Box

The Diamond Box is North London's distinguished destination for luxury watches and gold jewellery since 1997. Visit us at 114 Ballards Lane, N3 2DN, London or call 020 8838 3655.


[View this product on our website](https://thediamondbox.co.uk/product/rolex-submariner-41mm-steel-and-gold-126613lb)
