---
title: "Vacheron Constantin Overseas 41mm Stainless Steel 7900V/110A-B334 2020"
type: "product"
brand: "Vacheron Constantin"
model: "Overseas Dual Time"
reference: "7900V/110A-B334"
price: 21995
currency: "GBP"
condition: "Pre-owned"
year: 2020
category: "Watches"
subcategory: "Vacheron Constantin"
availability: "In Stock"
url: "https://thediamondbox.co.uk/product/vacheron-overseas-41-7900v-dual-time-2020"
image: "https://thediamondbox.co.uk/uploads/original_image/0657e1c5277ad3e048af1522eaf4f55d.png"
updated: "2026-04-30"
---

# Vacheron Constantin Overseas 41mm Stainless Steel 7900V/110A-B334 2020

## Price

**£21,995** (Finance available from £2069.36/month)

## Description

This 2020 Vacheron Constantin Overseas 41mm is a refined luxury sports watch crafted in stainless steel. Featuring a blue dial with baton hour markers and a clean, balanced layout with dual time display and date function. Finished on the integrated stainless steel bracelet.The Overseas collection represents Vacheron Constantin’s take on the luxury sports watch, combining high horology with everyday versatility. The Dual Time model offers practical travel functionality alongside exceptional finishing.This watch has been checked against technical records to guarantee authenticity and clean history.
Comes with original box and papers.
Ref: 7900V/110A-B334

## Specifications

| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Brand | Vacheron Constantin |
| Reference Number | 7900V/110A-B334 |
| Year | 2020 |
| Condition | Pre-owned |
| Date on card | 08/08/2020 |
| Watchfinder condition rating | Very Good |
| Location | United Kingdom |
| Serial | 1423305 |
| Model | Overseas Dual Time |
| Certified | Yes |
| Papers | Yes |
| Box | Authentic Box |
| Gender | Gents |
| TDB Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Case Size | 41mm |
| Strap design | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Bezel material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Movement | Automatic |
| Bracelet Size (cm) | 17.5 |
| Keywords | Overseas, Overseas 41mm, 7900V, Vacheron Constantin Overseas, Vacheron |

## About The Diamond Box

The Diamond Box is North London's distinguished destination for luxury watches and gold jewellery since 1997. Visit us at 114 Ballards Lane, N3 2DN, London or call 020 8838 3655.


[View this product on our website](https://thediamondbox.co.uk/product/vacheron-overseas-41-7900v-dual-time-2020)
